Zatürre Hastalığı

Bir akciğer hastalığı olan zatürre her yaşta görülebilir ancak en etkili olduğu yaş aralığı 0 – 12 yaş aralığıdır. Yüksek ateş, aşırı derecede öksürme hastalığın başlıca belirtileridir. Bazen hastalık o kadar ilerler ki hastalarda titremeler bile gözlemlenebilir.

 

Hastalığı taşıyan virüs o kadar tehlikelidir ki sadece zatürre değil, hastalığın ilerleyen evrelerinde menenjit ve hatta beyin ilgili rahatsızlıkları bile yok aça bilmektedir. Zatürre hastalığı zaten özünde akciğer hastalığı olduğu için bulaşma şeklide üst solunum yolları ile olmaktadır. Yaşı ilerleyen insanların bağışıklık sistemleri daha gelişmiş ve hastalıklara karşı vücutları direnç kazanmışsa da çocuklar için aynı şey söz konusu değildir. Çocuklarda vücut hastalıklara karşı fazla direnç gösteremediği için yanında öksüren birinden bile kolayca bu virüsü kapabilmektedirler.

 

Hastalıktan korunma yöntemleri tabi ki ilk başta aşılarımızın tam olmasından geçer ancak tabi ki bu bazı anlarda yeterli olmayabilir. Aşı vurulmanın dışında temizliğe, solunan havaya dikkat edilmelidir. Mümkün olduğu kadar zatürre hastalığından muzdarip kişilere yaklaşılmaması da mutlak çözümlerden sayılabilir.

 

Zatürre hastalığında herkes aşı vurulmalıdır ama bazıları daha da acele etmelidir bunun için. 60 – 65 yaş üstü kişiler ve çocuklar, alkol bağımlıları, sigara bağımlıları özellikle aşı vurulması gereken kişilerdir. Sanıldığı kadar basit olmayan, dikkate alınmadığında ölümle bile sonuçlanabilen bu hastalık fark edildiği anda doktor kontrolünden geçmelidir.

Bir yanıt yazın