Pavlonya Tohumu Çimlendirme

Pavlonya (Paulownia) ana vatanı çin olan bir ağaç türüdür. Dünyaya yayılmış ve birçok alanda kullanılır hale gelmiştir. Hızlı büyümesi nedeni ile kerestecilik alanın da tercih edilebilir hale gelse de benim ilgimi çeken tarafı kocaman açan çiçekleri ve bu çiçeklerden gelen nektar ve polen miktarı.

Arıcılık için ülkemizde olması gereken ağaç türlerinden biri olduğunu düşündüğüm pawlonya ağacı için çimlendirme çalışması yapmaya çalıştım. Elbette bu ağacında birçok türü bulunmakla birlikte benim kullandığıma çin kavağıda denilmektedir.

Ortalama 4 yaşından sonra çiçek açmaya başlayan bu ağaç türü ciddi miktarda bal ve polen verdiğini öğrendiğimden beri bu ağaca olan ilgim artmış durumda. Her ne kadar elimdeki tohumlar çimlense de 2 yaprak olduktan sonra kuruma eğiliminden kurtaramadım. Şuan elimde hiç çimlenen tohum yok maalesef.

Ancak benim çalışma yaptığım dönem aşırı sıcaklara rastladığı için bitki yaşayamamış olabilir diye düşünüyorum. O nedenle tekrar deneme yapmak istiyorum. Fırsat bulduğum ilk anda pavlonya çimlendirme ve pavlonya fidan üretimi yapmaya çalışacağım.

Faydalı Olabilir

Yusuf Tekin’den Öğretmenlere Mektup

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzası ile öğretmenlere 24 kasım öğretmenler günü nedeni ile kutlama …

Bir yanıt yazın