Arı Ağacı – Tetradium Daniellii tohumu çimlendirme çalışmalarım

Tetradium daniellii

Her arıcı bulunduğu çevreye katkı sağlamalı diye düşünmekteyim. Bu nedenle doğadan kazanılan ve ürün olarak soframıza gelen arı ürünlerinin artması ve çeşitlenmesi için uygun ağaçlar veya bitkiler dikilmelidir.

Bunlardan birisi de Arı Ağacı , Bee Bee Tree veya Tetradium Daniellii olarak bilinen ağaç türüdür. Bu ağaç özellikle çin de arıcıların en büyük yardımcılarından biridir.

 

Aşağıda internette yapmış olduğum araştırmalar sonucu tohum ekimi ve soğuk katlama hakkında detaylı bir bilgiye ulaştım. Bugün de bu yöntemi tetradium danielli tohumları için soğuk katlama uygulaması yaptım. 2 aylık süre sonunda tohumları çimlenmesini beklemekteyim , sonuçları tekrar paylaşacağım.

Elimdeki tohumlar çimlenmedi. Üzgünüm fakat bu ağaç ülke arıcılığına kazandırılmalıdır. Bu konuda çalışan arkadaşların benimle iletişim kurmasını rica ediyorum , tohum veya fidan paylaşımı başlatmayı istiyorum.

Faydalı Olabilir

Yusuf Tekin’den Öğretmenlere Mektup

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzası ile öğretmenlere 24 kasım öğretmenler günü nedeni ile kutlama …

12 comments

  1. iyi akşamlar
    Arı Ağacı tohumu ve çimlendirme videonuzu izledim devamında başarılı oldunuz mu acaba , bu tohumu nereden aldınız bizde alabilirmiyiz ve iklim toprak isteği nedir bu konuda fazla bilgi yok yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Selamün Aleyküm,
    iyi aksamlar
    Arı ağacı çimlendirme çalışmalarınızdan bilgi alabilirmiyim

  3. Merhaba çimlenme oldu mu? Başarılı oldu mu? Ben de kendime,vatana millete faydalı olması için Türkiye de bulunmadığını tahmin ettiğim bu ağacı yetiştirmeye çalışıyorum.Almanyadan tohum getirttim.Bence Türkiye den sır gibi saklanıyor bu bitki. Türkiye bal üretiminde Avrupa nın tümününde lider idi sanırım.

  4. bende çimlendiremedim en son üşendim bir strafor kutuya dolmasına çok az kalana kadar toprak doldurdum suda 2 gün beklettiğim tohumları serptim üzerine 1 cm civarı toprakla kapattım kutu su tahliyesi yapsın diye altına bir kaç delik açıp attım dışarı kıştan hemen önce aşağı yukarı 200 tohum ektim sulama falanda uğraşmadım doğal yağmurla sulandılar 6-7 tanesi çimlendi sadece şu an 20 cm civarı varlar büyük saksılara alacağım baharda arılığa 10 metre yakındaki açık bir orman arazisi var oraya dikeceğim

Bir yanıt yazın