Ev Yapımı Otomatik Kuluçka Makinesi Yapımı

Benim gibi civciv ve tavuk bakımına meraklı iseniz , en azından organik tavuk veya organik yumurta yemek gibi bir gayeniz varsa o zaman sizin de ufak bir kümesiniz olmalı. Ancak bu aşama da hem hızlı bir üretim hem de dilediğimiz cins tavukları üretebilmemiz için kuluçka makinesine ihtiyacımız olacaktır.

 

Piyasa da bir sürü kuluçka makinesi bulunmaktadır. En fazla karşınıza çıkan kuluçka makinesi çinden gelen plastik kasa makinelerdir ve fiyatları da 600 tl’den fazla gördüğüm kadarı ile. Daha kaliteli kuluçka makinelerine baktığımız da ise 1000 tl’den fazla fiyatlar karşımıza çıkıyor. Durum böyle olunca benim gibi bu hobiye yeni başlayanlar veya sezonda 15-20 civciv çıkarmak isteyen arkadaşlar için el yapımı kuluçka makinesi yapımı uygun bir alternatif olabilir.

Ev Yapımı Kuluçka Makinesi yapımı’nı videolar da anlattım. Kuluçka Makinesi test işlemi , Kuluçka Makinesi Kalibrasyon işlemi ve kuluçka makinesi yumurta yükleme işlemlerini de videolar ile sizinle paylaşacağım. En iyi çıkım oranını yakalayana kadar deneme ve iyileştirmelerime devam edeceğim. Benim gibi kuluçka makinesi yapmak isteyen arkadaşlara da kolaylıklar diliyorum.

Soru ve önerilerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

 

Kullandığımı Malzemeler ve Fiyatları

  • Kuluçka Makinesi Kontrol Kartı – 50TL Satış Linki
  • Viyol (Yumurta Çevirme)  70 TL Satış Linki
  • Kare Fan 30 TL Satış Linki
  • Isıtıcı İnfrared Lamba 47 TL Satış Linki
  • Duy ve fiş elim de vardı. Fiyatı 2-3 tl arasında değişiyor.
  • Bilgisayar Fanı elimde vardı. Fiyatı 8-10 TL
  • Kalibrasyon Cihazı – 45 TL (Kargo dahil) Satış Linki

Faydalı Olabilir

Yusuf Tekin’den Öğretmenlere Mektup

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzası ile öğretmenlere 24 kasım öğretmenler günü nedeni ile kutlama …

Bir yanıt yazın