Bebeklerde Pişik

Bebeklik döneminin en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan pişik, bebekliğin yanı sıra oğlunuzun büyüdüğü dönemlerde de karşılaşabileceğinizin bir durum.  Pişiğin sebebi, derinin tahriş olmasıdır. Bebek bezi pişiği o bölgeye temas eden iritan maddeler sebebiyle ortaya çıkar. Bu maddeler genellikle idrar ve dıskılardaki, bazen de kullanılan bez ya da bezin yıkandığı deterjandaki maddeler sebebiyle olabilir.

Pişiğin oluşmasına sebep olan başlıca sebepler şöyle sıralanabilir:

• Alt bezin temizliğinde kullanılan deterjanlar ve diğer temizlik maddeleri

• Kötü hijyen ve ishal

• Bezin yeterince sık değiştirilmemesi

• Mantar enfeksiyonları; tahriş olmuş deride nem ve artan ısı sebebiyle bazı mikroplar üreyebilir. Bu durumda pişikli bölge infekte olur. Böyle bir durumda genellikle Candida adı verilen mantar enfeksiyonu gelişmektedir.
Pişik olan bebek, pişikli bölgesinde batma, yanma ve kaşınma hisseder. Bu da sürekli ağlama ve huzursuzlaş-maya sebep olur.

[ads3]Pişikten korunmak için; bebeğin cildi, tahriş edici maddelere maruz bırakılmamalı. Bebeğin altının temiz, kuru ve serin kalması sağlanmalı. Cildin bezle ve deriyle sürtünmesi engellenmeli. Pişikten koruyucu özellikle doktor tavsiveli kremler düzenli olarak kullanılmalı.

Bebeğinizin pişik olmasını istemiyorsanız, onun altını sık sık değiştirmelisiniz. Özellikle ilk aylarda. Bu uygulamaları yapmanıza rağmen pişik geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Unutmayın, pişik, bebeklerde çok sık rastlanan bir cilt rahatsızlığıdır.

Bebeğinizin altını sık temizliyor ve hijyene dikkat ediyorsanız, pişik olma sorunuyla karşılaşmazsınız. Aynı zamanda altım temizlerken asla pudra kullanmayın. Eğer doktor tavsiye ettiyse, önce kendi elinize, sonra bebeğinizin pişik yerine sürebilirsiniz. Eğer pişik ileri derecede değilse zeytinyağı ile yağlanması yeterli olacaktır. Ancak ileri derecedeki pişiklerde, deri kabarmış ve soyulmuş ise, doktorun vereceği pişik önleyici merhemler kullanılmalıdır. Bebeği yıkarken, son suyuna bir yemek kaşığı sirke katmak da iyi neticeler vermektedir

Bir yanıt yazın