Ruhsatlı Varroa İlaçları

Varroa mücadelesi bir Arıcı tarafından tüm yıl düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır. Ayrıca varroa arıcılıkta en fazla koloni kaybına ve verim kaybına neden olan hastalıklar kategorisine girmektedir.

Durum böyle olunca merdiven altı üreticiler (kalpazan – sahtekârlar) bu alanda dönen paradan pay almak için özellikle sosyal medya üzerinden doğal varroa mücadelesi yada doğal varroa ilacı isimleri ile ruhsat almamış , deneysel çalışma yapılmamış arı sağlığına fayda/zararı araştırılmamış ürünleri pazarlama gayretindeler. Amaçları bu varroa mücadelesinde kullanılan ilaçların fiyatlarının yüksek oluşundan faydalanıp arıcıların cebindeki parayı almaktır. Sattıkları sahte ürünün fiyatını da uygun tutarak bu işte oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Halbuki Arıcı şunu unutmamalı ;

  1. Çalıştığınız bir canlı , herşeyi kovana veremediniz
  2. Madem kovan bir eczane , o zaman verdiğiniz kimyasallar bu eczanenin yapısını bizmamali
  3. Ruhsatlı ürünlerin fiyatları yüksek görülebilir ancak bunlar bir argr sürecinden gerek tarım bakanlığının kontrolünden sonra sahaya sürülüyor. Yani güvenle kullanabilirsiniz. Biri size domuz gribine iyi geliyor deyip bir hayvan antibiyotiğini önerirse gidip içecek misiniz ?
  4. Size sunulan ilacın ambalajında bile içeriği yazımiyor. Coca-cola misali içerik yazmayan ürünlerden uzak durmamız

ruhsatli-varroa-ilaclari

Faydalı Olabilir

Yusuf Tekin’den Öğretmenlere Mektup

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzası ile öğretmenlere 24 kasım öğretmenler günü nedeni ile kutlama …

Bir yanıt yazın