Arı Çayı Tarifi – Arılarınızı Güçlendirin

Arıların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için kullanılan özel arı çayı tarifini sizin ile paylaşıyorum. Arı çayının tarifi kasım baytüre tarafından verilmiştir.

 

Arı çayı arının bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Malzemeler 2 ölçü su (dinlendirilmiş ve klorsuz (kaynatılıp soğutulmuş olur))
  • 3 ölçü şeker (%10 veya daha fazlası kendi balınız ile değiştirilebilir)
  • Kekik – 1 küçük ölçü kaşığı veya daha fazla (Varroa sayısını azalttığı gözlemlenmiştir.)
  • 2 çimdik tuz
  • Papatya Çayı (Organik ürün satan yerlerden poşet olarak)
  • Karahindiba Çayı (Organik ürün satan yerlerden poşet olarak)
  • Diğer bitkilerden kuru olarak ada çayı, sedef otu (http://www.yemex.com/bitki/sedefotu.html), civan perçemi (http://en.wikipedia.org/wiki/Achillea_millefolium), zufa otu (http://en.wikipedia.org/wiki/Hyssopus_officinalis), anason, ısırgan otu ve melis otu (http://en.wikipedia.org/wiki/Melissa_officinalis) kullanılabilir.

Hazırlanması :  Su, tuz ve kekiği karıştırarak kaynatın. Altını kapatın. Şekeri ekleyin ve karıştırarak eritin. Daha önce hazırlanmış bitkisel çaydan ekleyin (ayrıntısı aşağıda) Eğer %10 bal ekliyorsanız sıcaklık 34C’nin altına düşünce ekleyin. Steril cam kavanozlarda ve buzdolabında saklayın.

 

Bitki Çayının Hazırlanması Bir bardağa bir poşet bitki çayı koyun (Papatya veya karahindiba), bir tutam kekik ekleyin ve üzerine kaynar suyu dökün. 10 dakika kendi halinde demlensin. Bir bardak bitki çayı 19 litre arı çayına yeter. Bir bardak yaklaşık 250ml dir. Hazırlanmış arı çayı bulanık olmamalı ve rengi berrak amber olmalıdır. Kekik parçalarını süzmenize gerek yok. Hazırladığınız çaydan sizde için ve taze halinin tadına alışın. Sakladığınız arı çayı kavanozlarında tortu veya bulanma olursa bunları kullanmayın. Arılara çayı vermeden tadına bakın, ekşimiş ise vermeyin. Arı çayını sakladığınız kavanozların steril olmasına özen gösterin.

 

Dikkat: Arı çayı yukarıdaki ölçü ile Sonbahar destek beslemesi için uygundur. Eğer bahar başı veya yaz beslemesi için kullanacaksanız, su/şeker oranını 50/50 yapın.

Bir yanıt yazın