Ana Arı Siparişi

Arıcılıkta en önemli girdi ana arıdır denilebilir. İyi bir ana arı iyi bir koloni doğal olarak da verimli bir arıcılık olarak karşımıza çıkacaktır. Bu denklemdeki ana arıyı arıcılık yapan kişi , kendi imkanları ile üretemiyorsa ki ( bu bilgi , deneyim ve uğraşı gerektirir) satın alma yoluna gidebilir.

Peki ana arı satın alırken nelere dikkat edilmeli , hangi kriterlere göre ve hangi ana arı üreticisinden ana arı satın alabilirim sorusu aklınızı kurcalar durumda olmalıdır. Zira bunları düşünmeniz sizin hem arıcılık uğraşınızı kolay ve yapılabilir hale getirecek hem de yıllık ortalama kovan başı veriminizi artırarak emeğinizin kazanca dönüşmesine yardımcı olacaktır. Şimdi kısaca ana arı siparişi verirken hangi kriterlere bakmalıyız birlikte değerlendirelim.

  1.  Ana Arının Irkına ; kullandığınız , çalışmaya alıştığınız veya verimli olduğunu düşündüğünüz  ana arı ırkını garanti eden bir üretici tercih etmelisiniz.
  2. Ana Arı Üretim Sahası : ana arı üreticisinin bulunduğu çevrede başka ırk arı veya arıcı bulunmaması , üretilen ana arının kendi ırkına olan yakınlığı açısından önemlidir.