Home / Doğal Yaşam / Arı Ağacı – Tetradium Daniellii tohumu çimlendirme çalışmalarım

Arı Ağacı – Tetradium Daniellii tohumu çimlendirme çalışmalarım

Tetradium daniellii

Her arıcı bulunduğu çevreye katkı sağlamalı diye düşünmekteyim. Bu nedenle doğadan kazanılan ve ürün olarak soframıza gelen arı ürünlerinin artması ve çeşitlenmesi için uygun ağaçlar veya bitkiler dikilmelidir.

Bunlardan birisi de Arı Ağacı , Bee Bee Tree veya Tetradium Daniellii olarak bilinen ağaç türüdür. Bu ağaç özellikle çin de arıcıların en büyük yardımcılarından biridir.

 

Aşağıda internette yapmış olduğum araştırmalar sonucu tohum ekimi ve soğuk katlama hakkında detaylı bir bilgiye ulaştım. Bugün de bu yöntemi tetradium danielli tohumları için soğuk katlama uygulaması yaptım. 2 aylık süre sonunda tohumları çimlenmesini beklemekteyim , sonuçları tekrar paylaşacağım.

Elimdeki tohumlar çimlenmedi. Üzgünüm fakat bu ağaç ülke arıcılığına kazandırılmalıdır. Bu konuda çalışan arkadaşların benimle iletişim kurmasını rica ediyorum , tohum veya fidan paylaşımı başlatmayı istiyorum.

Tohum ekimi
Çimlendirme soğuk uygulama gerektirir. Uygulamasız ekimler de Ekim zamanı Kasım sonudur. Bu tarihe kadar tohumlar gönderildiği steril kilit poşet içinde buzdolabının meyve sebze bölümünde ya da + 5°C de saklanmalı, ışık ve nemden uzak tutulmalıdır.
Nasıl çimlendirilir ?
Tohumları ekmeden önce soğuk uygulamaya tabi tutun. Bunun için 24-48 saat arası ılık içme suyunda bekletiniz, bu süre zarfında batmayan tohumları +24 saat daha ılık suda bekletmeye devam edin. Bu tohumları NEMLİ steril torf, vermikülit ya da perlit içinde plastik bir poşet içinde 3 ay buzdolabının alt raflarından birine koyarak soğuk uygulamaya alın (buzluğa koymayınız). 3 ay sonra tohumları çıkartarak, hazırladığınız nemli ve temiz toprakla doldurulmuş saksılara 1 cm derine ekin. Saksıları havadar, nemini koruyarak 15-20 °C derece sıcak bir yere yerleştirin. Daha sıcak olmamasına dikkat edin. Çimlenme genelde 2-4 hafta arasında gerçekleşecektir. Genç filizleri susuz bırakmayın ancak aşırı sulamaktan da kaçının. Toprağın nemli olması yeterlidir. 10-15 cm boylanan filizleri daha geniş 12-15 cm derince saksılara alarak fideleyin. Fideleme işlemi daima daha serin yarı gölgede yapılmalıdır. Öğle güneşinden genç fideleri koruyun. Fidelenen bitkileri son don tehlikesi geçtikten sonra dış mekânda kalıcı yerlerine, bonsai uygulamalarında ise daha alçak yayvan eğitim saksılarına alarak yetiştirin. Saksılara ilk 1.5 yıl boyunca humuslu zengin bahçe toprağına yüzde 30 torf karıştırarak toprak hazırlanmalı, Bonsai toprağı kök eğitimi denen bu evrenden sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Tüm bu aşamalarda toprağın ve tüm malzemelerin temiz olması gerek kök gerekse tohumun çürümemesi için gereklidir.

Faydalı Olabilir

Ev Yapımı Otomatik Kuluçka Makinesi Yapımı

Benim gibi civciv ve tavuk bakımına meraklı iseniz , en azından organik tavuk veya organik …

10 comments

 1. iyi akşamlar
  Arı Ağacı tohumu ve çimlendirme videonuzu izledim devamında başarılı oldunuz mu acaba , bu tohumu nereden aldınız bizde alabilirmiyiz ve iklim toprak isteği nedir bu konuda fazla bilgi yok yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Polat bey ;

   soğuk katlamı işlemim devam ediyor. Henüz tohumlar da bir çimlenme belirtisi yok. Olduğun tekrar sizler ile paylaşacağım.
   Tohumlarını ise aliexpress’ten getirtmiştik. Dilerseniz oradan satın alabilirsiniz. geçirgen ve humuslu topraklarda yetişebildiği ve -17 derecelere dayandığı bilgisine ulaştık.

   • selam bu ağacın araştırmasını yapıyorum. Bulursam cevreme dikeceğim .. cimlenirse bana 1 adet fidan gönderirmisiniz… Teşekkürler…

    • Mustafa Bey ; tohumlar çimlenirse , fidanlar büyüdüğün de tekrar bilgilendirme yapacağım inşaallah. O zaman bir kısmını dağıtmayı planlıyorum. İletişime geçerseniz . Size de ayırırım Allan nasip ederse… İyi günler dilerim

   • Çin’den gelen tohumlar ya farklı çıkıyor ya da bayat olduğu için çimlenmiyor. Nadiren çimleniyor

 2. Selamün Aleyküm,
  iyi aksamlar
  Arı ağacı çimlendirme çalışmalarınızdan bilgi alabilirmiyim

 3. Merhaba çimlenme oldu mu? Başarılı oldu mu? Ben de kendime,vatana millete faydalı olması için Türkiye de bulunmadığını tahmin ettiğim bu ağacı yetiştirmeye çalışıyorum.Almanyadan tohum getirttim.Bence Türkiye den sır gibi saklanıyor bu bitki. Türkiye bal üretiminde Avrupa nın tümününde lider idi sanırım.

  • Maalesef çimlenme gerçekleşmedi. Ben tohumları çinden getirtmiştim. Almanya’dan gelenler daha başarılı olabilir. Başarabilirseniz paylaşmanızı rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir